Starta bolag i BaltikumArgentus hjälper dig med ditt bolag i Estland, Lettland, Litauen och Panama. Vi erbjuder även exklusiva bolagslösningar anpassade efter varje kunds unika behov.Mer information

Varför Litauen

  • Endast 5-15% i bolagsskatt (i Sverige 28%).
  • Endast 20% i aktieutdelningsskatt.
  • Endast 15% i inkomstskatt oavsett inkomst.
  • Säkraste landet i Baltikum
  • Största landet i Baltikum
  • Landet med möjligheter
     

Vi finns på plats i Litauen och hjälper till med myndighetskontakter, övertagande av bankkonto m.m. Du lämnar Litauen efter två dagar med med ett färdigt AB med bankkonto. Vi kan nu erbjuda bolag i Litauen med bankkonto utan att ni behöver resa över.

 Bolag med bankkonto i Litauen utan resa 

Vi säljer färdigbildade Litauiska AB med ett inbetalt aktiekapital på ca: 27000 SEK. Aktiekapitalet är vid överlåtelsen uttaget ur bolaget. Du behöver inte sätta in aktiekapitalet i bolaget. Fungerar nästan som i Sverige förutom att du inte är tvungen att sätta in aktiekapitalet igen för att starta verksamheten i bolaget.